Dobra wentylacja w kuchni to czynnik, który bezpośrednio wpływa na nasze życie i komfort gotowania w kuchni. Bez niej narażamy się na nieprzyjemne powikłania związane na przykład z nadmierną wilgocią i ewentualnym grzybem. Zobacz, co możesz zrobić, żeby poprawić stan wentylacji w swoim domu lub mieszkaniu.
Niestety zasady dotyczące systemów wentylacji w Polsce różnią się od siebie w zależności od typu budynku mieszkalnego i jego usytuowania. Jedne regulacje stosuje się do domków wolnostojących, zupełnie inne do bloków, a jeszcze inne do budynków o charakterze użyteczności publicznej. Co więc zrobić?
Ulepszanie wentylacji zacznij od sprawdzenia norm i przepisów. Przydatne będzie rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zobacz też, co mówią o tym akty lokalne, wyszukując słowa kluczowe, na przykład: wentylacja szczecin. Jeśli jesteś mieszkańcem bloku, sprawa staje się trochę bardziej skomplikowana.
Teoretycznie lokatorzy nie są w stanie dużo zdziałać na własną rękę. Za wentylację odpowiedzialni są projektanci budynków. Na szczęście jest kilka sposobów na wspomaganie cyrkulacji powietrza we własnej kuchni bez konieczności ingerowania architektów.
Okap kuchenny to najlepszy przyjaciel każdego szefa kuchni. W blokach, które mają ograniczone możliwości cyrkulacji naturalnej, pomaga on odprowadzać nadmiar dymu i nieprzyjemne zapachy. Żeby jednak działał prawidłowo, należy o niego dobrze dbać. Zdejmij kratkę okapową i porządnie ją wyszoruj. Sprawdź, czy filtr nie jest zatkany i czy nie potrzebuje wymiany.
To samo dotyczy się kratek również w innych pomieszczeniach. Sprawdź stan wentylacji również w łazience. Zabrudzony filtr może być przyczyną nadmiernej wilgoci i nieprzyjemnego zapachu, który unosi się w pokoju.
Kratki wentylacyjne i okap nie są wystarczające? Na szczęście regulacje dotyczące wentylacji w blokach pozwalają mieszkańcom na założenie nawiewników. Dzięki nim powietrze będzie szybciej ulatniało się z pomieszczenia bez konieczności otwierania okna.
O dziwo pomóc mogą również otwory w drzwiach. Ten sposób świetnie sprawdzi się zwłaszcza w małych kuchniach, gdzie duszne powietrze nie ma gdzie uciec. Pomyśl nad zmianą ramy albo całkowicie otwórz przestrzeń między pomieszczeniami. Wentylacja w bloku jest kluczowa dla odpowiedniego przepływu powietrza.
Lokatorzy własnych domów mają odrobinę większe pole do popisu. Przede wszystkim mogą ingerować w projekt budowy domu, a następnie w jego późniejszy wygląd wewnętrzny i zewnętrzny. Co można zrobić na tym etapie?
Normalna wentylacja grawitacyjna nie zawsze okazuje się wystarczająca. Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie, na etapie projektowania kuchni, rozważ zainwestowanie w specjalną wentylację mechaniczną. Najlepsza dla środowiska okazuje się taka z odzyskiem ciepła, nazywana inaczej rekuperacją.
Kontrolowany system wentylacji to najlepsze rozwiązanie dla domów wolnostojących. Warto rozważyć jego instalację na początku budowy. Z czasem oszczędzi on mieszkańcom wiele nerwów. Chociaż regularne czyszczenie kratek i okapów nadal będzie potrzebne, to nie od niego będzie zależało zdrowie wszystkich lokatorów.
Odpowiednia wentylacja w kuchni ma dużo większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. Postaraj się regularnie czyścić okap i jego filtr, a z pewnością poczujesz różnice we wdychanym powietrzu. W bloku rozważ instalację specjalnych nawiewników i drzwi z większymi otworami, które gwarantują przewiew. Tworząc projekt domu wolnostojącego, od razu zainwestuj w wentylację kontrolowaną.