Inspekcje systemów wentylacyjnych są niezbędne dla zapewnienia właściwego funkcjonowania systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, poczynając od bezpieczeństwa, a na efektywności energetycznej kończąc. Inspekcje wykonywane są przez specjalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje i stosowne doświadczenie oraz nowoczesne urządzenia, służące do przeprowadzenia rzetelnych kontroli. Co warto wiedzieć o inspekcjach systemów wentylacyjnych – sprawdzamy w tym wpisie.
Regularne przeglądy wentylacji pomagają zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu się zanieczyszczeń w instalacji. Kluczowe jest nie tylko sprawdzenie sprawności mechanicznej urządzeń i akcesoriów, ale także kontrola czystości systemu. Nagromadzone zanieczyszczenia sprzyjają rozwojowi bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów. Ryzyko to jest większe, gdy mamy do czynienia z klimatyzacją, która tworzy wilgotne środowisko wewnątrz przewodów.
Z tego względu przegląd wentylacji obejmuje także badania mikrobiologiczne. Wczesne wykrycie i eliminacja źródeł zanieczyszczeń nie tylko poprawia jakość powietrza, ale także minimalizuje ryzyko awarii systemu oraz obniża koszty czyszczenia i dezynfekcji.
Do najczęściej występujących problemów należy zatkanie kanałów wentylacyjnych na skutek nagromadzenia zanieczyszczeń. Wizualna ocena drożności wykonywana jest przy pomocy zdalnie sterowanego robota i kamery. Do przeprowadzenia przeglądu wentylacji mechanicznej wykorzystuje się także badania mikrobiologiczne metodą odciskową lub zderzeniową. Wykonywany jest również tzw. VACUUM TEST, który jest metodą stosowaną do oceny zabrudzenia powierzchni przewodów wentylacyjnych, opierająca się na pomiarach grawimetrycznych, zgodnie z normą PN-EN 15780.
Inspekcja systemów wentylacyjnych obejmuje również badanie sprawności mechanicznej poszczególnych elementów wspomnianych systemów. Do elementów szczególnie kontrolowanych w czasie inspekcji należą filtry, kanały wentylacyjne, wentylatory, czujniki i automatyka.
Inspekcje systemów wentylacyjnych powinny odbywać się przynajmniej raz w roku. W niektórych przypadkach, jak np. w budynkach użyteczności publicznej, przemyśle, szpitalach, mogą być one częstsze. Ogólnie rzecz biorąc, częstotliwość inspekcji zależna jest od rodzaju systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego, jego przeznaczenia, intensywności użytkowania oraz obowiązujących przepisów. Co więcej, zaleca się, aby problemy z funkcjonowaniem wentylacji rozwiązywać na bieżąco.
Regularna inspekcja systemów wentylacyjnych niesie ze sobą szereg korzyści, począwszy od poprawy jakości powietrza, komfortu termicznego, stwarzającego optymalne warunki pracy, dobrej wydajności urządzeń, w tym oszczędności energii, aż po wydłużenie czasu żywotności urządzeń i mniejszego ryzyka awarii. Powietrze w danym pomieszczeniu jest dzięki temu świeże. Skutkuje to dobrym samopoczuciem i zdrowiem użytkowników wentylacji.
Inspektorzy systemów wentylacyjnych, np. firma EC-A.pl, która działa na terenie całej Polski, po przeprowadzeniu inspekcji wystawi stosowne dokumenty, obejmujące raporty i zapisy dotyczące dokonanych napraw czy wymiany elementów wentylacyjnych.