Prawidłowa utylizacja odpadów budowlanych ma kluczowy wpływ na ochronę środowiska naturalnego, a także utrzymywanie porządku w ramach infrastruktury miejskiej. Okazuje się jednak, że w wielu obszarach występują trudności z dostępnością lokalnych firm oferujących zbiórkę, transport i przetwarzanie gruzu i innych nieczystości. Obowiązek właściwego zarządzania odpadami budowlanymi leży zarówno na osobach prywatnych, jak i przedsiębiorcach.
Pierwszym krokiem w procesie utylizacji odpadami budowlanymi powinna być identyfikacja najbliższego PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jednostki tego typu odpowiadają za przyjmowanie wszelkiego rodzaju odpadów od osób fizycznych, włącznie z gruzem. Z reguły PSZOK-i są zarządzane przez gminy, które udostępniają na swoich stronach internetowych listy podmiotów zajmujących się utylizacją nieczystości. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych mają jedna pewne ograniczenia, które odnoszą się do rodzaju oraz ilości przyjmowanych odpadów. Kwestia ta jest szczególnie problematyczna w przypadku większych przedsięwzięć, takich jak budowy, rozbiórki czy remonty.
Obecnie zarządzanie odpadami budowlanymi jest regulowane prawnie, dlatego wytwórcy odpadów muszą spełniać szereg przepisów i obowiązków. Zgodnie z aktualnym regulacjami, nieczystości tego typu nie mogą być wyrzucone do zwykłych kontenerów i pojemników na odpady komunalne. Nieprzestrzeganie obowiązujących zasad wiąże się z ryzykiem nałożenia wysokich kar finansowych. Nie bez znaczenia pozostają kwestie związane ze świadomością ekologiczną. Wykonawcy prac budowlanych, deweloperzy czy inwestorzy muszą być zaznajomieni z obowiązkami dotyczącymi segregacji odpadów na placach budowy, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.
Rozwiązaniem problemu ze składowaniem i późniejszą utylizacją odpadów są specjalne worki big bag, które cechują się dużą pojemnością. Do ich wnętrza można wrzucić gruz budowlany i wiele innych nieczystości, poza materiałami niebezpiecznymi – takimi jak np. substancje żrące i toksyczne, eternit, papa czy azbest. Worek big bag idealnie nadaje się składowania piasku, żwiru, gipsu czy kamieni, a nawet tworzyw tucznych, złomu, odpadów biodegradowalnych czy odpadów podlegających segregacji. Jego zastosowanie sprawdzi się ponadto w przypadku odpadów zielonych, o ile nie spowodują one uszkodzeń strukturalnych. Worki umożliwiające wywóz gruzu są dostarczane do klienta we wskazanym terminie do konkretnego miejsca. Warto przy tym pamiętać, że należy posiadać odpowiednie zezwolenie na zajęcie pasa drogowego. Aby je trzymać, trzeba zgłosić się do stosownego Zarządu Dróg i Zieleni. Brak zezwolenia grozi karą pieniężną. Jeżeli wybrany teren należy do Wspólnoty Mieszkaniowej, należy indywidualnie ustalić miejsce odbioru.
Worki na gruz występują w wielu pojemnościach, co ogranicza ryzyko przekroczenia dopuszczalnej ładowności. Po zebraniu, składowane odpady może odebrać zewnętrzna firma. Solidne worki na gruz z wywozem oferuje firma GLOB, z której usługami można się zapoznać na stronie: https://globsk.pl/worki-big-bag/. Czas na załadunek jest nieograniczony, co stanowi dodatkową zaletę. Odbiór następuje w ciągu kilku dni roboczych, jednak nie dłużej niż tydzień od momentu zgłoszenia. Aby przeprowadzić cały proces zgodnie z przepisami, worek na gruz należy umieścić na zewnątrz budynku w obszarze dostępnym dla pojazdu ciężarowego z wysięgnikiem. Samochód musi mieć zapewnioną możliwość bezproblemowego dotarcia do worka na odległość minimum 3 m, a wysięgnik dźwigu powinien się podnosić na wysokość do 6 m. Worka nie należy umieszczać blisko drzew czy przewodów wysokiego napięcia, a także w odległości powyżej 3,5 m od pomieszczeń mieszkalnych czy samochodów zaparkowanych na podwórzu.
W przypadku bardziej kompleksowych prac budowlanych czy remontowych, warto też wziąć pod uwagę kontener na gruz.