Jeśli planujesz modernizację systemu grzewczego w swoim domu lub budujesz nową nieruchomość, z pewnością zastanawiasz się nad najlepszym rozwiązaniem. Kocioł kondensacyjny, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii może okazać się idealnym wyborem, łączącym efektywność energetyczną z ekologicznymi korzyściami. Na czym dokładnie polega technika kondensacji? Jakie typy kotłów kondensacyjnych dostępne są na rynku? Przeczytaj tekst i dowiedz się, dlaczego inwestycja w kocioł kondensacyjny może przynieść wymierne korzyści finansowe i ekologiczne.
Z tekstu dowiesz się:
Powinieneś wiedzieć, że kocioł kondensacyjny to nowoczesne urządzenie grzewcze, które wykorzystuje zaawansowaną technologię kondensacji, aby maksymalnie efektywnie wykorzystać energię zawartą w paliwie.
W odróżnieniu od tradycyjnych urządzeń kocioł kondensacyjny potrafi odzyskać dodatkowe ciepło ze spalin, które w standardowych systemach grzewczych ulatują przez komin. Dzięki temu charakteryzuje się wyższą sprawnością energetyczną i mniejszym zużyciem paliwa, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji.
W tradycyjnych instalacjach ogrzewania ciepło jest tracone. Uchodzi w spalinach i przez przewód kominowy. Technika kondensacyjna pozwala wykorzystać ciepło ze spalin.
Spaliny prowadzone są przez wymiennik ciepła, ulegają tam kondensacji i oddają zawarte w nich ciepło do wody grzewczej. Dostarczona energia zostaje lepiej wykorzystana, a koszty ogrzewania spadają. W połączeniu z dowolnym odnawialnym źródłem energii można uzyskać nawet wyższa sprawność instalacji.
Zatem kocioł gazowy kondensacyjny wykorzystuje ciepło, które jest wytwarzane podczas spalania gazu (a to proces, który zachodzi we wszystkich rodzajach kotłów gazowych, zarówno w kondensacyjnych, jak i tradycyjnych) oraz ciepło, które znajduje się w spalinach (to możliwe jedynie w kondensacyjnych kotłach gazowych, które są w stanie schładzać, czyli kondensują spaliny do niskich temperatur). Do schładzania spalin dochodzi w wymienniku ciepła – spaliny schłodzone są do odpowiedniej temperatury, a następnie skraplana jest para wodna, która oddaje instalacji swoje ciepło.
Warto wiedzieć, że kotły gazowe kondensacyjne dzielą się na kilka głównych typów, w zależności od ich konstrukcji i przeznaczenia. Oto najważniejsze z nich:
Nazwa tego kotła związana jest, z tym że wewnątrz jego obudowy realizowana jest jedna funkcja, czyli podgrzewanie wody grzewczej, inaczej mówiąc „technologicznej”. Dopiero poza obudową kotła ta woda kierowana jest zgodnie z potrzebami albo do instalacji podłogowej, grzejników lub do tzw. zasobnika ciepłej wody, w którym następuje podgrzewanie wody do celów sanitarnych. Przykładem kotła kondensacyjnego jednofunkcyjnego może być ecoTEC plus VC od marki Vaillant.
Pełni dwie role – ogrzewanie wody do c.o. i do c.w.u. Kotły te posiadają wbudowany przepływowy podgrzewacz wody, który przygotowuje wodę na bieżąco, bez magazynowania jej w zasobniku. Duża różnorodność marki Vaillant sprawia, że odnajdziesz w ofercie sporo przykładów kotłów kondensacyjnych dwufunkcyjnych np. ecoTEC plus VCW czy też ecoTEC pure.
Ma większe rozmiary i jest przeznaczony do instalacji na podłodze. Ze względu na swoje wymiary i wyższą moc, często wybierany jest do ogrzewania większych domów jednorodzinnych lub budynków komercyjnych. Gazowy kocioł kondensacyjny ecoVIT VKK/5 marki Vaillant oferuje świetną wydajność, nowoczesne wzornictwo i niższe rachunki za ogrzewanie – czyli to, co najważniejsze dla użytkowników. Kocioł ecoVIT VKK/5 pracuje szczególnie wydajnie w połączeniu z instalacją solarną auroTHERM. Idealne rozwiązanie dla modernizowanych instalacji, ale również dla nowych instalacji grzewczych. Nowy kocioł przeznaczony jest do ogrzewania domów jedno- i wielorodzinnych, do obiektów o powierzchni od 100 do 700m2.
To kompaktowe urządzenie montowane na ścianie. Popularne w mieszkaniach i małych domach, gdzie liczy się oszczędność miejsca. Jeśli szukasz odpowiedniego urządzenia to idealnie sprawdzi się ecoTEC intro marki Vaillant. To gazowy kocioł kondensacyjny do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dzięki niewielkim wymiarom może z powodzeniem zastąpić starsze urządzenie grzewcze.
Warto wybrać kocioł kondensacyjny do swojego domu, gdy chcesz zapewnić sobie wygodę użytkowania dzięki efektywnemu i stabilnemu systemowi grzewczemu. Decydując się na kocioł kondensacyjny, możesz znacząco zmniejszyć rachunki za gaz, dzięki jego wysokiej sprawności energetycznej. Ponadto, wybierając to rozwiązanie, przyczyniasz się do poprawy jakości powietrza, redukując emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
Początkowo wadą kotła kondensacyjnego może być wyższa cena zakupu w porównaniu do tradycyjnych kotłów, jednak warto pamiętać, że zaoszczędzisz na rachunkach za gaz. Przy kotle kondensacyjnym należy też przewidzieć odprowadzenie kondensatu np. do kanalizacji. Można również zamontować specjalną pompę do kondensatu, która, podłączona do kotła kondensacyjnego, zgromadzi i przetłoczy skropliny do odpowiednich pionów kanalizacyjnych.
Marka Vaillant dba o ekologiczny i zrównoważony rozwój, co sprawia, że produkty są przyjazne dla środowiska. Posiada ponad 150 lat doświadczenia w projektowaniu, rozwoju i zapewnianiu komfortu użytkownikom.
Postaw na rozwiązania od marki Vaillant, które są idealne dla każdej inwestycji. Przekonaj się sam!